چه زمانی نیاز به بازیابی اطلاعات دارم  !؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چه زمانی نیاز به بازیابی اطلاعات دارم و اصلا آیا من نیازی به بازیابی اطلاعات دارم ؟

اگر شما از یک کامپیوتر شخصی یا سرور سازمانی استفاده می کنید احتمال زیادی وجود دارد که با خرابی هارد دیسک مواجه شوید . در این زمان اگر قبلا از اطلاعات خود یک بکاپ تهیه نکرده باشید با مشکل بزرگی روبرو خواهید بود که باید مشخص کنید که آیا به خدمات بازیابی اطلاعات هارد نیاز دارید و یا اینکه اصلا شما می توانید برای بازیابی اطلاعات اقدام کنید یا خیر.

اگر قصد دارید برای بازیابی اطلاعات خود اقدام کنید میتوانید با شماره  ۸۸۸۳۶۱۰۶  تماس بگیرید و با یکی از متخصصین ریکام ریکاوری صحبت کنید. ما به شما کمک می کنیم یک ارزیابی سریع و رایگان داشته باشید.

حتی اگر شما نگران اطلاعات خودتان هستید و علاقمند به شروع این مورد نیستید ما می توانیم به شما کمک کنیم تا وضعیت را درک کنید و راهنمایی هایی را برای جلوگیریِ از دست دادن همیشگی اطلاعاتی به شما ارائه دهیم.

چه زمانی نیاز به بازیابی اطلاعات دارم

آیا هارد دیسک شما سر و صدا دارد ؟

وقتی هارد دیسک شما به طور عادی کار می کند صداهایی ایجاد می شود که این صداها مربوط به چرخش پلاترها و زاه افتادن هد می باشد و در حالت عادی صدای بسیار خفیفی دارد. البته در مدل های مختلف این سطوح صدا متفاوت است و بسیاری از سازندگان سعی بر این دارند که هارد دیسک های کم صدا تر تولید کنند.

با این حال وقتی که یک هارد دیسک خراب می شود این صدا غالبا بلندتر می شود. آسیب های شدید مانند ضربه ، افتادن یا حتی نوسان غالبا موجب ایجاد صدای تق تق یا غژ غژ می شود که می تواند نشان دهنده این باشد که هدها با پلاترها تماس فیزیکی دارند (که برای اطلاعات شما خبر خوبی نیست).  اگر این اتفاق افتاد هارد دیسک خود را خاموش کنید چون در غیر این صورت اطلاعات شما از بین خواهد رفت.

در اینجا شما می توانید یک هارد دیسک را ببینید که بعد از خراب شدن هد چند ساعت کار کرده است.

نیاز به بازیابی اطلاعات بعد از خرابی های مرتبط با پلاترهای هارد دیسک

هد یک بازوی کوچک است که در سمت چپ هارد قرار دارد. به طور معمول هدها روی پلاترها شناور هستند اما یک خرابی سخت افزاری می تواند باعث برخورد هد با پلاترها شود. وقتی که هد با پلاتر برخورد پیدا می کند مواد مغناطیسی که اطلاعات کاربر در آن ذخیره شده است را از بین میبرد . متاسفانه این باعث می شود که اطلاعات هارد قابل بازیابی نباشد. اگر هارد شما صدا می دهد آن را خاموش کنید .

در اینجا شاید از خودتون سوال کنید :  پس چه زمانی نیاز به بازیابی اطلاعات دارم ؟

اگر صدایی نمی شنوید و به نظر می رسد که هارد کار نمی کند ، می تواند یک مشکل الکترونیکی داشته باشد. تلاش برای استفاده از هارد می تواند منجر به آسیب های جدی شود و این اصلا ایده خوبی نیست، قبل از اینکه روش های خانگی را امتحان کنید  ما باید به این نکته اشاره کنیم که شما نمی توانید برد PCB (یا قطعات الکترونیکی) هارددیسک را با یک PCB سالم عوض کنید. قطعات الکترونیکی مختص هارد دیسک هستند بنابراین شما نیاز به تجهیزات خاص برای تکمیل موفقیت آمیز بودن فرایند تعویض قطعات دارید.

آیا دسترسی به اطلاعات ندارید ؟

اگر هارد شما آسیب فیزیکی نداشته و برای دسترسی به اطلاعاتتان با مشکل مواجه هستید ،می توانید هارد دیسک را به یک کامپیوتر دیگر وصل کنید و به علائم ظاهری توجه کنید ، البته در صورتی که علائم آسیب های فیزیکی وجود دارد ما این کار را توصیه نمی کنیم. 

اگر به هر دلیل اطلاعاتتان پاک شده یا از دسترس خارج شده به هیچ وجه روی هارد اطلاعات جدید نریزید ، حتی سعی کنید هارد را خاموش کنید چون در غیر این صورت ممکنه اطلاعات جدید جایگزین اطلاعات پاک شده قبلی بشود و عمل over write صورت بگیرد. توصیه می کنیم که با یک فرد حرفه ای مشورت کنید زیرا ما به طور مرتب مواردی را دریافت می کنیم که در آنها فایل ها به صورت تصادفی (با تلاش برای بازیابی اطلاعات) رونویسی شده اند.

با این حال اگر اطلاعات شما مهم نیست انتخاب یک تکنولوژی هوشمندانه ، می تواند یک گزینه باشد. اگر فایل ها خراب می شوند و یا اگر زمان خواندن اطلاعات کندتر و کندتر می شود ممکن است هارد دیسک شما یک مشکل فیزیکی داشته باشد. پس هارد را خاموش کنید، روشن ماندن هارد می تواند مشکل را بدتر کند و منجر به خرابی های شدیدتر شود.

آیا اطلاعات مهم هستند و آیا شما بکاپ دارید؟

وقت سوال اصلی است: اطلاعات شما چقدر مهم است و آیا نیاز به ریکاوری اطلاعات دارید ؟

بازیابی اطلاعات هارد دیسک می تواند هزینه بالایی داشته باشد. با این حال هزینه بازیابی اطلاعات معمولا گرانتر از یک هارد جدید است. بنابراین اگر اطلاعاتتان مهم نیست ( مثل موسیقی، بازی یا هر چیز دیگر که می توانید دوباره بسازید) و آنها را از دست داده اید ممکن است بازیابی اطلاعات حرفه ای را نخواهید.

با این حال اگر اطلاعاتی همچون عکس های شخصی، ایمیل های کاری ، فایلهای اداری و غیره را از دست داده اید باید حداقل یک مشاوره بازیابی اطلاعات را دریافت کنید.

گروه ریکام ریکاوری ارزیابی های رایگان و تخصصی را ارائه می دهد. بنابراین در بدترین حالت شما تنها چند هزار تومان هزینه حمل و نقل می کنید. حتی اگر شما یک بکاپ جزئی از داده ها داشته باشید باز هم یک شرکت بازیابی اطلاعات حرفه ای می توانید در پول و زمانتان صرفه جویی کند.

از دست دادن اطلاعات برای هیچ کسی شوخی نیست و ما همیشه از دادن اخبار بد متنفریم. با این حال ما می خواهیم به این نکته اشاره کنیم: اگر اطلاعاتتان مهم است شما باید برای بازیابی اطلاعاتتان تلاش کنید.

بازیابی اطلاعات هارد دیسک نیاز به  مجموعه پیچیده ای از ابزارها دارد و ما ده ها سال روش هایمان را تصحیح کرده ایم. اگر شما تلاش کنید هارد دیسک تان را در خانه تعمیر کنید احتمالا وضعیت خیلی بدتر خواهد شد. یک ارزیابی رایگان حداقل به شما این امکان را می دهد که بدون اینکه هارد دیسک را به خطر بندازید بفهمید با چه مشکلی مواجه هستید.

امیدواریم جواب این سوال که : چه زمانی نیاز به بازیابی اطلاعات دارم  را در این مطلب پیدا کرده باشید.

نوشته های مرتبط
عوامل خرابی هارد دیسک