آیا من نیاز به بازیابی اطلاعات هارد دیسک دارم؟

اگر شما از یک کامپیوتر استفاده می کنید، شانس زیادی برای مقابله با خرابی هارد دیسک ها دارید. اگر شما یک بکاپ تهیه نکرده باشید باید مشخص کنید که آیا به سرویس بازیابی اطلاعات هارد دیسک حرفه ای نیاز دارید و یا اینکه شما می توانید برای بازیابی اطلاعات دوباره تلاش کنید.

اگر قصد دارید برای بازیابی اطلاعات خود سرمایه گذاری کنید، با ما و با شماره  ۸۸۸۳۶۱۰۶  تماس بگیرید و با یکی از متخصصین ریکام ریکاوری صحبت کنید. ما به شما کمک می کنیم. یک ارزیابی سریع و رایگان را شروع می کنیم. حتی اگر شما علاقمند به شروع این مورد نیستید ما می توانیم به شما کمک کنیم تا وضعیت را درک کنید و راهنمایی هایی را برای جلوگیری از، از دست دادن اطلاعاتی که نیاز دارید به شما ارائه دهیم.

آیا هارد دیسک شما سروصدا دارد؟

وقتی که هارد دیسک شما به طور عادی کار می کند برخی صداها ایجاد می شود، این صداها مربوط به چرخش پلاترها می باشد و در حالت عادی صدای بسیار خفیفی دارد. در مدل های مختلف این سطوح صدا متفاوت است و بسیاری از سازندگان، هارد دیسک های کم صدا تولید می کنند.

با این حال وقتی که یک هارد دیسک خراب می شود این صدا غالبا بلندتر می شود. خرابی های شدید غالبا موجب ایجاد صدای تق تق یا غژ غژ می شود که می تواند نشان دهنده این باشد که هدهای نوشتن با پلاترها تماس فیزیکی دارند (که برای اطلاعات شما خبر خوبی نیست).  اگر این اتفاق افتاد هارد دیسک خود را خاموش کنید، در غیر این صورت اطلاعات شما از بین خواهد رفت. در اینجا شما می توانید یک هارد دیسک را ببینید که بعد از خراب شدن هد چند ساعت کار کرده است.

خراب شدن پلاتر هارد دیسک

خرابی های مرتبط با پلاترهای هارد دیسک

در اینجا شما می توانید یک هارد دیسک را ببینید که بعد از خراب شدن هد چند ساعت کار کرده است.

هد یک بازوی کوچک است که در سمت چپ قرار دارد. به طور معمول هدها روی پلاترها شناور هستند اما یک خرابی سخت افزاری می تواند باعث برخورد هد با پلاترها شود. وقتی که هد با پلاترها برخورد پیدا می کند مواد مغناطیسی که اطلاعات کاربر در آن ذخیره شده است را حذف می کند. متاسفانه این باعث می شود که اطلاعات هارد قابل بازیابی نباشد. اگر هارد شما صدا می دهد آن را خاموش کنید.

اگر صدایی نمی شنوید و به نظر نمی رسد که هارد کار می کند هارد می تواند یک مشکل الکترونیکی داشته باشد. تلاش برای اجرای هارد می تواند منجر به آسیب های جدی شود و ایده خوبی نیست، قبل از اینکه روش های خانگی را امتحان کنید  ما باید به این نکته اشاره کنیم که شما نمی توانید برد PCB (یا قطعات الکترونیکی) هارددیسک را با یک PCB سالم عوض کنید. قطعات الکترونیکی مختص هارد دیسک هستند بنابراین شما نیاز به تجهیزات خاص برای تکمیل موفقیت آمیز بودن فرایند تعویض قطعات دارید.

آیا شما از مشکل دسترسی به داده رنج می برید؟

اگر شما آسیب فیزیکی را پشت سرگذاشته اید اما هنوز برای دسترسی به اطلاعاتتان با مشکل مواجه هستید می توانید هارد دیسک را به یک کامپیوتر دیگر وصل کنید و به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید. در صورتی که علائم آسیب های فیزیکی وجود دارد ما این کار را توصیه نمی کنیم. 

اگر می خواهید اطلاعاتتان از هارد دیسک پاک نشود پس آن را روشن نکنید. این کار باعث می شود که هارد دیسک اطلاعات شما را بیشتر و بیشتر رونویسی کند. شما ممکن است قادر به دسترسی به اطلاعاتتان نباشید. ما توصیه می کنیم که با یک فرد حرفه ای مشورت کنید .زیرا ما به طور مرتب مواردی را دریافت می کنیم که در آنها فایل ها به صورت تصادفی (با تلاش برای بازیابی اطلاعات) رونویسی شده اند.

با این حال اگر اطلاعات شما مهم نیست انتخاب یک تکنولوژی هوشمندانه می تواند یک گزینه باشد. اگر فایل ها خراب می شوند و یا اگر زمان خواندن اطلاعات کندتر و کندتر می شود ممکن است هارد دیسک شما یک مشکل فیزیکی داشته باشد. پس هارد را خاموش کنید، روشن ماندن هارد می تواند مشکل را بدتر کند و منجر به خرابی های شدیدتر شود.

آیا اطلاعات مهم هستند و آیا شما یک بکاپ دارید؟

وقت سوال اصلی است: اطلاعات شما چقدر مهم است؟

بازیابی اطلاعات هارد دیسک می تواند هزینه بالایی داشته باشد. با این حال هزینه بازیابی اطلاعات معمولا ارزانتر از یک هارد دیسک کاملا جدید نیست. بنابراین اگر اطلاعاتتان مهم نیست ( مثل موسیقی، بازی یا هر چیز دیگر که می توانید دوباره بسازید) و آنها را از دست داده اید ممکن است بازیابی اطلاعات حرفه ای را نخواهید. با این حال اگر اطلاعاتی همچون عکس های شخصی، ایمیل های کاری و غیره را از دست داده اید باید حداقل یک ارزیابی بازیابی اطلاعات را دریافت کنید.

گروه ریکام ریکاوری ارزیابی های رایگان را ارائه می دهد. بنابراین در بدترین حالت شما تنها چند هزار هزینه حمل می کنید. حتی اگر شما یک بکاپ جزی داشته باشید با در اختیار داشتن سرویس های یک شرکت بازیابی اطلاعات حرفه ای می توانید در پول و زمانتان صرفه جویی کنید.

از دست دادن اطلاعات برای هر کسی شوخی نیست و ما همیشه از دادن اخبار بد متنفریم. با این حال ما می خواهیم به این نکته اشاره کنیم: اگر اطلاعاتتان مهم است شما باید برای بازیابی اطلاعاتتان تلاش کنید. بازیابی اطلاعات هارد دیسک نیاز به  مجموعه پیچیده ای از ابزارها دارد و ما ده ها سال روش هایمان را تصحیح کرده ام. اگر شما تلاش کنید هارد دیسک تان را در خانه تعمیر کنید احتمالا وضعیت خیلی بدتر خواهد شد. یک ارزیابی رایگان حداقل به شما این امکان را می دهد که بدون اینکه هارد دیسک را به خطر بندازید بفهمید با چه مشکلی مواجه هستید.

نوشته های مرتبط
عوامل خرابی هارد دیسکریکاوری هارد دیسک سیگیت